18 °C Aleja Niepodległości 739, 80-001 Sopot +48 504 300 105 +48 508 404 904

Dlaczego woda w Bałtyku jest słona?

Ze słoną wodą w Bałtyku związane jest wiele legend. Wśród nich najpopularniejsza jest chyba opowieść o magicznym młynku skradzionym przez kupców z Kłajpedy, którzy potrzebowali dużej ilości soli na sprzedaż. Nie przewidzieli jednak, że młynek namieli tak dużo soli, że doprowadzi do zatonięcia ich statku. Zatopiony młynek osiadł wraz z nim na dnie i do dzisiaj nieprzerwanie mieli sól.

Woda w Bałtyku jest słona przez sole mineralne

 

Faktycznym powodem zasolenia wody w Bałtyku jest występowanie w niej soli mineralnych, które znalazły się tam przed milionami lat. Według badań naukowców, woda w dzisiaj istniejących akwenach ma pochodzenie wulkaniczne. Chlorowodór znajdujący się w gazach wulkanicznych rozpuszczał się w oceanach wchodząc w reakcje z metalem i dając związki nazywane chlorkami o słonym smaku.

 

Bałtyk ma słony smak przez parowanie wody

Dodatkowo na zasolenie wody w morzach wpływa parowanie wody czy brak spływających do zbiornika rzek. Wbrew pozorom jednak, bałtycka woda nie jest wyjątkowo słona, ze względu na lokalizację w klimacie umiarkowanym i dużą liczbę rzek spływających do Bałtyku. Do najbardziej zasolonych akwenów morskich na świecie należą Morze Czerwone, w którym woda jest 5 razy bardziej słona niż w Bałtyku, Morze Martwe (będące w rzeczywistości jeziorem) oraz niewielki akwen na Antarktydzie noszący nazwę Don Juan.

 

Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, jak słona woda jest w Bałtyku i poznać popularne legendy morskie zapraszamy do odwiedzenia Dream Hostel. Noclegi blisko morza - Sopot - pozwolą Ci w pełni skorzystać z uroków nadbałtyckich plaż i rozkoszować się kąpielami w Bałtyku!

nasz instagram