18 °C Aleja Niepodległości 739, 80-001 Sopot +48 504 300 105 +48 508 404 904

Co robić w Sopocie?

Wybierając się do Sopotu warto zarezerwować więcej czasu, żeby poznać jego historię. Plaża, morze i spacery po najdłuższym w Polsce molo to nie jedyne atrakcje, jakie czekają tutaj na turystów. Oferta muzealna szczególnie usatysfakcjonuje miłośników historii oraz sztuki.

 

Galeria Sztuki w Sopocie

Sopocka Państwowa Galerii Sztuki zaprasza koneserów twórczości współczesnej, interesujących się bieżącymi trendami, jak również tej bardziej tradycyjnej. Prężnie działający ośrodek kultury organizuje rocznie ponad 20 wystaw, na których gromadzi dzieła artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. PGS współpracuje z wieloma placówkami muzealnymi, w tym również spoza naszego kraju. Ponadto możemy tutaj obejrzeć kolekcję dzieł artystów gdańskiego środowiska twórczego, którą PGS gromadzi od ponad 40 lat.

 

Muzeum Sopotu

Do obowiązkowych pozycji na mapie miasta należy także Muzeum Sopotu, skupiające się na historii całego regionu. Na ekspozycji stałej oraz czasowych znajdziemy fotografie, mapy, dokumenty i publikacje, a także zbiory malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego, ceramiki i rzeźby. Wszystkie eksponaty związane są z historią miasta i jego okolicy.

 

Willa Claaszena

Interesujący jest sam budynek, w którym mieści się placówka. Stanowi go zabytkowa willa Claaszena z początku XX w. Na parterze możemy podziwiać stałą ekspozycję mieszczańskich zabytkowych wnętrz. W Muzeum Sopotu odbywają się ponadto prelekcje i odczyty, a także pokazy filmowe oraz koncerty, w cieplejszych porach roku również plenerowe.

 

Skansen w Sopocie

Niezwykle klimatyczną atrakcją Sopotu jest położony wśród zieleni skansen. Założenie to powstało na terenie średniowiecznego grodziska archeologicznego. Obejrzymy tutaj zrekonstruowane chaty, bramę oraz palisadę. W skansenie odbywają się festyny, pokazy walk i strzelanie z łuku, Podpatrzymy również, jak wyglądało średniowieczne życie codzienne. Obok grodziska znajduje się pawilon, w którym zgromadzone zostały zabytki archeologiczne, pozwalające bliżej poznać najstarszą część historii Sopotu. Dzięki prezentacjom audiowizualnym zaznajomimy się z dziejami południowej części basenu Morza Bałtyckiego, a na najmłodszych czekają pracownie, w których będą mogli zgłębić tajniki średniowiecznego rzemiosła.

Sopot to miasto, w którym warto zatrzymać się na dłużej i lepiej je poznać. Różnorodność atrakcji sprawi, że każdy odwiedzający znajdzie coś ciekawego dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Chcąc zabrać ze sobą grupy zorganizowane, zaplanujmy stosownie wcześniej noclegi i wybierzmy schronisko młodzieżowe albo hostel dysponujące odpowiednią dla nas liczbą miejsc. Warto wcześniej ustalić program wycieczki i miejsca, które chcemy zwiedzić i wówczas zdecydować, który hostel będzie stanowił dla nas idealną bazę wypadową. Na przykład - jeżeli planujemy przyjazd pociągiem, zwróćmy uwagę na ofertę noclegów w pobliżu stacji PKP w Sopocie

 

Dodatkowo, warto zadbać o zarezerwowanie miejsc w takich obiektach, które oferuję tanie noclegi dla grup zorganizowanych.

nasz instagram